Öğr. Üyesi Doç. Dr. Buğra GENÇ COST Programı’na Çalışma Grubu Üyesi Olarak Atandı

Öğr. Üyesi Doç. Dr. Buğra GENÇ COST Programı’na Çalışma Grubu Üyesi Olarak Atandı

Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Laboratuvar Hayvanları Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Buğra Genç, biyomedikal bilimin iyileştirilmesini hedef alan “CA21139 - 3Rs concepts to improve the quality of biomedical science (IMPROVE)” başlıklı aksiyona bağlı çalışma grubuna dahil olmuştur.
Bilimin biyomedikal alanında son zamanlarda oldukça artan tekrarlanabilirlik ve öngörülebilirlik sorunları bilimsel gelişmenin ve doğruya en yakın sonuç bulmayı hedefleyen araştırmaların kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Klinik öncesi araştırmaların tekrarlanabilirliği etik kurallar dahilinde yürütülebilirliği ve sürdürülebilirliği konusunda iyileştirici politikaların ortaya konulması doğrultusunda yeni yöntemlerin belirlenmesi bu aksiyonun temel amacını oluşturmaktadır.

Bu bağlamda, 3R alanındaki bulguların ve kavramların biyomedikal araştırmaların çeşitli düzeylerde geliştirilmesine büyük ölçüde yardımcı olabileceği düşünülmekte olup bu ağ ile 3R kavramlarını, verilerini ve belgelerini geliştirmek, uyumlu hale getirmek ve tanıtmak aksiyonun çalışma planının temeli haline getirilmiştir.

Akademisyenimizi tebrik eder, aksiyondaki çalışmalarında başarılar dileriz.